+985138661393 sar.salari@yahoo.com ورود به حساب کاربری
رشد 38 درصدی صدور پروانه‎های ساختمانی مشهد در سال گذشته ؛ امسال حرکت ساخت و ساز مشهد در جاده رونق
رشد 38 درصدی صدور پروانه‎های ساختمانی مشهد در سال گذشته ؛ امسال حرکت ساخت و ساز مشهد در جاده رونق

  • admin
  • ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ ۱۲:۲۵:۰۴
  • ۶۰

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، براساس پیش‏بینی‎های صورت گرفته در بازار مسکن سال ۹۷، روند رو به رشد شاخص‎های مختلف بخش مسکن از جمله حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان‎های مسکونی و...

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، براساس پیش‏بینی‎های صورت گرفته در بازار مسکن سال ۹۷، روند رو به رشد شاخص‎های مختلف بخش مسکن از جمله حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان‎های مسکونی، متراژ صدور پروانه‎ها و پایانکارهای ساختمانی، همچنین سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت و ساز از جمله عواملی بود که سبب جهت‎دهی بازار مسکن در این سال شد،  زیرا که کارشناسان بازار مسکن معتقدند؛ به تبع تغییر وضعیت چند عامل شامل، رشد معاملات خرید مسکن، تسهیلات نوسازی در بافت فرسوده و نوسانات قیمت در بازار ملک کلنگی، روند بازار ساخت‌وساز هم تغییر مسیر می‎¬دهد. تغییر مسیری که آمار و ارقام این گزارش می‎تواند به خوبی آ‌ن‎ها را تصدیق کند.

البته در این بین تأثیر رفتار نهادهای مدنی مثل شهرداری در بازار مسکن را نمی‎توان نادیده گرفت. در واقع نهادهای عمومی مدنی مثل شهرداری و دیگر نهادهای اثرگذار در حوزه مسکن، با اتخاذ سیاست‏های تشویقی به گونه‎ای عمل می‌کنند که به سرمایه‎گذار آرامش، امنیت سرمایه‎گذاری و آسایش روانی بدهند. به نحوی که شاهد جهش نسبی معاملات مسکن و افزایش نرخ ساخت‎وساز در مشهد، طی سال گذشته بوده‌ایم.

اعطای مشوق احداث بنا در بافت‎های فرسوده، عاملی برای رشد ساخت‎‏وسازها

اگر انتظار تحرک بیشتری برای فعالان امر ساخت‎‏و‎‏ساز داریم و به‏عنوان مثال؛ افزایش احداث بنا در کشور، مشهد و حتی نوسازی 10% بافت‌‎های فرسوده در سال برنامه‎‏ریزی می‎شود، باید مجموعه گسترده‎تری از سیاست‎های تشویقی برای تحقق این امر در نظر گرفته شود. در تبصره 18 بودجه سال‎های 97 و 98 کل کشور، منابع نسبتاً مناسبی برای این موضوع پیش‎بینی شده است؛ به این ترتیب که 1500 میلیارد تومان برای تأمین خدمات و 2500 میلیارد تومان برای تسهیلات در نظر گرفته شده و اگر محقق شود، می‎توان امید داشت این روند تسریع شود.

موضوعی که «محمد عنبری»، مدیر تأمین مالی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد با تاکید بر آن، گفته است؛ با استفاده از ظرفیت قانون ٩٧، در سال جاری هم ٣۵٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای پروژه نوسازی بافت اطراف حرم مطهر ظرف سه ماه آینده منتشر می‌شود. اوراقی که اگر محقق شود، نقش به‎سزایی در افزایش حجم ساخت‏وسازها در مشهد خواهد داشت.

واضح است که بیشترین حجم ساخت‎وساز در مشهد در مناطقی صورت می‎گیرد که آورده مناسب اقتصادی برای سرمایه‎گذاران به همراه داشته باشد. براساس آمار، منطقه ثامن مشهد یکی از همین مناطق شهری است که با توجه به فرصت‎های چشم‎گیر سرمایه‎گذاری‎اش، 161 درصد رشد در تعداد صدور پروانه‎های ساختمانی در سال 97 به نسبت 96 و رشد 890 درصدی در مساحت زیربناهای احداث شده دارد که می‌توان گفت، گوی سبقت در عرصه ساخت‏وسازها بین مناطق مختلف شهر را ربوده است.

همچنین منطقه ثامن مشهد با 64 درصد رشد در زمینه صدور پایانکار، پیشتاز ساخت‎و‎ساز در بین مناطق مختلف شهر است. موضوعی که می‎تواند به‎‏عنوان یک نکته کلیدی در اختیار دست‎اندرکاران امر باشد و آنان را به اتخاذ تدابیر ویژه‎ای ترغیب کند تا به رشد هرچه بیشتر ساخت و ساز در مشهد در سال 98 کمک کند.

نگاهی به آمار صدور پروانه و پایانکار در سال 97

از ابتدای سال 97 با بروز تغییراتی در حوزه ساخت‎وسازها، پیش‎بینی‎¬ها حاکی از بازگشت دوباره سرمایه¬گذاران ساختمانی به بخش مسکن دارد. موضوعی که معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‏رسانی شهرداری مشهد، به ارائه آمار و ارقامی از رونق ساخت‎وسازها در این کلانشهر می‎پردازد و می‏گوید: مطابق با بررسی‌های انجام شده، در سال 97 تعداد 6 هزار و462 پروانه ساختمانی صادر شده است. این در حالی است که در سال 96 تعداد چهار هزار و 692 پروانه ساختمانی صادر شد. این بدان معنا است که میزان صدور پروانه‎های ساختمانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل 38 درصد رشد داشته است.

«محمدرضا حسین‎نژاد» می‎افزاید: نکته مورد توجه در این گزارش، مساحت زیربنا در هریک از پروانه‎های احداث ساختمان است که رشد 80 درصدی را نشان می‎دهد. در واقع در سال 97 بیش از 8 میلیون و 915 هزار مترمربع پروانه زیربنا صادر شده است. در حالی که در سال 96 این رقم چیزی حدود 4 میلیون و 958 هزار مترمربع عنوان شده است.

وی در خصوص اینکه در سال 97 تعداد 11 هزار و 759 پایانکار صادر شده، است هم می‎گوید: این آمار در سال 96 رقمی حدود 10 هزار پایانکار را شامل می‎شود که رشد 11 درصدی را در زمینه صدور پایانکارها در سال 97 به نسبت سال قبل آن نشان می‎دهد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد همچنین در خصوص زیربناهای صادر شده، توضیح می‌دهد: مساحت زیربناهای صادر شده در سال 97 معادل 11 میلیون و 91 هزار مترمربع است که در سال 96 این رقم در حدود 9 میلیون و 871 هزار مترمربع گزارش شد. یعنی رشد 12 درصدی در مساحت زیربناهای صادر شده به نسبت سال قبل ثبت شده است.

حسین‎نژاد در خصوص اینکه بیشترین تعداد پروانه‎های صادر شده متعلق به مناطق ثامن، 9 و10 است، می‌‎افزاید: در مناطق 6، 8 و 5 هم کمترین تعداد پروانه ساختمانی صادر شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه در بازه زمانی یاد شده بیشترین تعداد پایانکار صادر شده به ترتیب متعلق به مناطق ثامن، 6 و 3 مشهد است، خاطرنشان می‏کند: مناطق 5، 10 و 8 نیز کمترین تعداد پایانکار صادر شده را به خود اختصاص داده‎اند.

علل تحرک در بازار ساخت‎وساز مشهد

آنچه در این بین حائز اهمیت است، بررسی علل افزایش تمایل به ساخت‎وساز با وجود رکود کلی حاکم بر کشور است. موضوعی که معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد ضمن تاکید بر وجود رونق ساخت‎وساز در بخش مسکن طی سال 97، می‌گوید: در سال 97 در بخش مسکن شاهد رونق ساخت‎وساز بودیم. این رونق به دلیل در نظر گرفتن پارامترهایی محقق شد که از آن جمله می‎توان به ارائه تسهیلات در فرآیند صدور پروانه‌ها اشاره کرد. همچنین اتخاذ سیاست ارائه تخفبفات 24 درصدی به مودیان اخذ مجوزهای ساختمانی طی سال گذشته می‎‏تواند به‎عنوان یکی از عوامل در رونق‌بخشی به ساختوساز در نظر گرفته شود.

حسین‎نژاد می‎افزاید: در عین حال شورای اسلامی شهر مشهد هم مصوباتی را گذرانده که به تسهیل در فرآیند صدور پروانه کمک کرده و در نتیجه کار روان‎تر و بهتر به پیش می‏رود.

وی خاطرنشان می‏کند: علاوه بر عواملی که ذکر شد، تلاش می‏شود در سال 98 سیاست‎گذاری‎های دیگر هم اتخاذ شود تا به رونق صنعت ساختمان‎سازی در مشهد کمک کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در این رابطه توضیح می‏دهد: در واقع در تلاش هستیم به سمت پروژه‎های بزرگ و طرح‎های بلندمرتبه‌تر در مشهد به پیش برویم. گرچه تاکنون طرح بلند مرتبه‎سازی در مشهد آماده نشده و ضرورت دارد هم‌زمان با تهیه و ابلاغ این طرح، طرح تفضیلی هم به سرانجام برسد تا سرمایه‎گذارانی را که خواستار اجرای طرح‏های بلندمرتبه سازی هستند و معطل دریافت پروانه در این خصوص هستند، بتوان جوابگویی کرد و در این خصوص رونق را شاهد بود.

حسین‎نژاد درباره اینکه آمار دقیقی از تعداد درخواست‎های بلندمرتبه‏سازی در دست نیست، افزود: به دلیل اینکه پیش از این موضوع عدم تصویب طرح‎های بلندمرتبه سازی در مشهد مطرح شده، بسیاری از متقاضیان بلندمرتبه‏سازی نیز تقاضای خود را ارائه نکرده‏اند. در صورتی‏که متقاضیان با اقدام جدی در این زمینه مواجه شوند و کار به سرانجام برسد، قطعا شاهد رونق ساخت‎وساز و گسیل در خواست‎های مرتبط در این زمینه خواهیم بود.

وی عنوان می‎کند: طرح‏های بلندمرتبه سازی در کمیسیون ماده 5 باید به تصویب برسد و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور هم این مهم را تایید و ابلاغ کند تا بتوان به درخواست‌های مطروحه پاسخگویی کرد. هم اکنون با همکاری نهاد مطالعات شهرداری مشهد و اداره کل راه و شهرسازی، طرح در مرحله تهیه قرار دارد و انتظار می رود تا نیمه اول سال 98 این مهم هرچه سریع‌تر تهیه و ابلاغ شود.

تصویب کلیات و ضوابط بلندمرتبه سازی و ابلاغ آن تا یک ماه دیگر

با توجه به اینکه بسیاری از سرمایه‎گذاران به موضوع بلندمرتبه سازی به‎طور ویژه می‏نگرند، خبر حمزه‎ای، مدیرکل نظارت بر طرح‎های توسعه شهری وزارت راه و شهرسازی در نشست با معاونان شهرسازی 18 کلانشهر کشور می‎تواند به‏عنوان نقطه عطفی برای آنان محسوب شود. زمانی‌که وی از تصویب ضوابط و مقررات عمومی بلندمرتبه‌سازی در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور خبر داد و می‎گوید: این طرح به عنوان بستر و پایه‎‏ای برای ضوابط طرح‎های بلندمرتبه‏سازی در کلانشهرها مورد استفاده قرار گیرد. بستری که می‎تواند زمینه‏ساز رشد تصاعدی ساخت وسازها باشد. به شرط آنکه فرآیند ابلاغ این ضوابط بر روی ریل افتاده و بنا به وعده حمزه‎ای حداکثر تا یک ماه آینده ابلاغ شود. نه اینکه این فرآیند آنقدر طولانی شود و در هزار توی بروکراسی اداری گیر افتد تا نوش دارویی پس از مرگ سهراب شود.

تکمیل طرح‎ها، موتور محرکه رشد ساخت‎وسازها

شورای اسلامی شهر مشهد هم در جلسه بیست و ششم فروردین ماه 98 مصوبه الزام شهرداری به پیگیری رفع نواقص ابلاغ مدارک طرح جامع شهر مشهد با قید دوفوریت را به تصویب رساند تا با رفع این نواقص در فرآیند تصویب طرح های تفضیلی تسریع شود.

چنین موضوعی می تواند به این معنا باشد که شاهد به نتیجه رسیدن این طرح‎ها در مشهد و پاسخگویی به متقاضیان ساخت‎وساز خواهیم بود. اگر بپذیریم بروکراسی اداری و طولانی بودن روند صدور پروانه و پایانکار می‎تواند نقش مهمی در کاهش تمایل سرمایه‎گذاران به سرمایه‏گذاری در بازار مسکن شهر باشد، پس خبر خوش معاون برنامه‏ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مبنی بر اتخاذ یک سیاست جدید به منظور کاهش بروکراسی اداری و تسهیل در بهبود فرآیندها را می‎توان به فال نیک گرفت که طی آن 44 درصد امضاهایمدیران بالادستی کاهش یافته و روند پاسخگویی به درخواست‏ها از جمله تقاضاهای ساخت‎وساز اعم از صدور پروانه، پایانکار، خلافی ساختمان و غیره- تسریع شود و تمایل سرمایه گذاران ساختمانی را افزایش دهد.

حباب قیمت نداریم، قیمت فعلی قیمت واقعی است

در این میان کارشناسان بازار مسکن معتقدند؛ برای آن که ساخت‎‏وساز رونق یابد، ضروری است به نیاز مصرفی موجود در بازار که در حال حاضر بخش عمده¬ای از تقاضای موجود در بخش خرید و فروش مسکن را تشکیل می‌دهند، توجه شود.در واقع شناسایی نوع نیاز تقاضای مصرفی در بازار می‎‏تواند نقش مهمی در رونق ساخت‎وساز داشته باشد. موضوعی که رئیس اتحادیه املاک مشهد با اذعان به آن، بیان می‏کند: ساخت‏وساز در مشهد رو به رونق است. اما برای واحدهای 75 متری و کوچک‎تر. زیرا بُعد خانوار به کمتر از میانگین کشوری یعنی حدود 3 و نیم نفر رسیده و در حد 2 و نیم و 2 نفر است.
میرزاده بیان می‎‏کند: با این وجود متراژ آپارتمان‎های احداثی در حد 90 تا 150 متر است که این متراژ برای مصرف کننده کمی سنگین است. در عین حال سرمایه‌گذاران برای واحدهای لاکچری باید صبر کنند تا به فروش برسد.

وی با اشاره به اینکه فعلا در قیمت مسکن حباب نداریم و در کشور ما قیمت هر کالایی که افزایش یافت هیچ وقت پایین نخواهد آمد، اضافه کرد: به دلیل افزایش هزینه‎ها، آنچه به عنوان قیمت مسکن مطرح است، قیمت تمام شده و واقعی است و حبابی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس اتحادیه املاک مشهد خاطرنشان می‎کند: اگر شهرداری در قوانین احداث و تامین پارکینگ برای واحدهای مسکونی تجدید نظر کند و مجوز ساخت واحدهای کوچک‎تر را بدهد، قطعا استقبال چشمگیر و ساخت و ساز به «الگوی رونق ساخت و ساز» مبدل می‎شود.

گفتنی است، براساس بخشنامه جدید بنیاد مسکن از اواسط خردادماه سال جاری قیمت مسکن با افت 35 تا 40 درصدی مواجه می شود. طبق این بخشنامه هر گونه خرید و فروش ملک از سوی کارشناس رسمی دادگستری قیمت گذاری می شود و امکان انتقال سند بدون نامه کارشناسی قیمت وجود ندارد.

 

 

منبع:پایگاه اطلاع‎رسانی شهرداری مشهددیدگاه ها

ارسال نظر


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.اسامی و نام های مشابه هیچ ارتباطی با خلاقان جوان ندارد